10-lecie Warszawskiego Stowarzyszenia Amazonek na Bielanach
To już 10 lat jak istnieje Warszawskie Stowarzyszenie Amazonek na Bielanach. Tegoroczny jubileusz został włączony w ponadregionalny projekt „Jest jak jest. Sprawna Ja”, zrealizowany w czterech miastach – Sierakowie, Gdańsku, Warszawie i Częstochowie przez Poznańskie Towarzystwo „Amazonki”. Głównym celem projektu jest zmiana postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych – w tym przypadku kobiet po leczeniu raka piersi.
Wydarzenia w Warszawie miały miejsce 25 i 26 września 2017 r. Dzięki wsparciu zastępcy Burmistrza Grzegorza Pietruczuka mogłyśmy gościć na Bielanach ponad 150 Amazonek z 8 województw. Najliczniejsza grupa przyjechała z Unii Lubelsko-Zamojskiej. Projekt rozpoczął monodram „Jest jak jest” w wykonaniu Agnieszki Różańskiej – aktorki Poznańskiego Teatru Nowego, który odbył się w sali widowiskowej bielańskiego ratusza. Na spektakl oprócz Amazonek przyszło wielu mieszkańców Bielan. Dyskusja po spektaklu z udziałem aktorki, lekarza onkologa i Amazonek przybliżyła tematykę leczenia, profilaktyki i jakości życia po chorobie nowotworowej. „Prezentując ten spektakl, chcemy pokazać, że osoby, których problem nowotworu dotyczy, nie pozostają z nim same” – mówiła Krystyna Wechmann, prezes Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”. – „Osoba niepełnosprawna, mimo choroby, nadal przecież pozostaje w pełni Człowiekiem, który posiada swój potencjał oraz odczuwa silne pragnienie bliskości z innymi ludźmi. Jest to temat o tyle ważny społecznie, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy i kiedy ten problem go dotknie” – podkreślała Krystyna Wechmann.
Następnego dnia o godz.10 odbył się mityng Amazonek w Nordic Walking, w którym wzięło udział około 150 Amazonek z różnych regionów Polski, w tym kilka koleżanek 80+ i kilkanaście 70+. Im należą się szczególne wyrazy uznania. Na trasie marszu dopingowali nas wolontariusze z bielańskich szkół ZS nr 10, nr 35 i nr 50.
Po mityngu wszystkie uczestniczki otrzymały ciepły posiłek oraz pamiątkowe dyplomy, a nasze: „najmłodsza i najstarsza Amazonka” nagrodzone zostały pucharami. Podziękowania należą się też pani Elżbiecie Iglewskiej-Romanowskiej, kierowniczce Zespołu Sportu i Rekreacji Urzędu Dzielnicy Bielany za przygotowanie i zabezpieczenie 3 km trasy prowadzącej od Bielańskiego Ratusza przez Park Herberta i Park Olszyna.
O godz. 13:00 w Sali widowiskowej bielańskiego Ratusza rozpoczęła się uroczystość jubileuszu 10-lecia Warszawskiego Stowarzyszenia Amazonek, na którym obecni byli zastępcy burmistrza Grzegorz Pietruczuk i Włodzimierz Piątkowski, wiceprzewodnicząca Rady Anna Czarnecka, Amazonki z zaprzyjaźnionych warszawskich klubów z innych dzielnic, uczestniczki mityngu z różnych regionów Polski. O tym, co robimy, jak się wspieramy i jak staramy się aktywnie żyć, mimo choroby, przedstawiłam w prezentacji.
Podczas uroczystości Wiesława Kunicka z Konwentu Seniorek odznaczyła Henrykę Kopacz Rubinowym Łukiem, który przyznawany jest wybitnym Liderkom za co najmniej 10-letnią owocną działalność organizacyjną na rzecz stowarzyszenia i miejscowego środowiska kobiet dotkniętych rakiem piersi oraz Annę Czarnecką – Bursztynowym Łukiem, który jest ustanowiony dla „Przyjaciół Amazonek”, tj. osób szczególnie zasłużonych dla Naszego Ruchu. Merytorycznym akcentem spotkania był bardzo ciekawy wykład dietetyka Leszka Wronki nt. „Rak piersi – profilaktyka żywieniowa”, który przekonywał, że właściwa dieta ma duże znaczenie w zapobieganiu rozwojowi choroby nowotworowej.
Oprawę artystyczną jubileuszu zapewnił zespół „Fantazja” Stowarzyszenia Emerytów z Szydłowca. Już od pierwszego utworu – „Złoty pierścionek” – było wiadomo, że to będzie świetna zabawa. Widzowie śpiewali i tańczyli wraz z zespołem znane piosenki (m.in. w cygańskich rytmach) oraz żywo reagowali na kabaretowe skecze.
Po występach artystycznych wszyscy uczestnicy spróbowali wspaniałego tortu. Pyszny poczęstunek ufundował Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy.
Wielkie podziękowania składamy przyjaznemu Amazonkom Wydziałowi Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Dzielnicy Bielany, który kierowany jest przez Panią Naczelnik Katarzynę Piotrowską-Radzewicz, a nadzorowany przez Z-cę Burmistrza Grzegorza Pietruczuka.
Romana Nawara – Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Amazonek